Menu Zamknij

TELEOPIEKA DLA SENIORÓW POTRZEBNA OD ZARAZ

IMG 20171212 120358

12 grudnia 2017 r. w siedzibie naszego Centrum przy ul. Nowogrodzkiej 62 a w Warszawie odbyło się seminarium pt. „Możliwości wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania poprzez wykorzystanie nowych technologii IT (teleopieka)”.
Uczestnicy spotkania, w większości pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele środowisk senioralnych mieli możliwość zapoznania się z przykładami telopieki realizowanymi dotychczas w Polsce, jak również w wybranych krajach europejskich (Hiszpania, Niemcy). Usługi teleopiekuńcze są rodzajem monitoringu pozostających samotnie w domu osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, itd.

W podstawowej wersji osoba korzystająca z usług teleopieki wyposażona jest w tzw. terminal telefoniczny (telefon) oraz brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, powodującym po naciśnięciu automatyczne uruchomienie przez terminal, w trybie głośnomówiącym połączenia z centrum monitoringu, gdzie operator może uruchomić stosowny rodzaj pomocy.
Rozwiązania stosowane w naszym kraju były zaprezentowane na przykładzie miast Opola i Poznania. Pilotażowe projekty tego typu są lub były zrealizowane również w województwie mazowieckim – w Warszawie i w Płocku.
Samorządy już obecnie mają możliwość pozyskiwania unijnych środków finansowych na ten cel w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw.
Na zakończenie spotkania zgodnie uznano, że teleopieka jest potrzebna, a więc będzie się rozwijać w najbliższej przyszłości, co wynika ze zmiany struktury rodzin i prowadzenia przez osoby starsze, często mniej samodzielne jednoosobowych gospodarstw domowych.
Przy okazji spotkania Elżbieta Bogucka – Zastępca Dyrektora MCPS odniosła się do roli ośrodków pomocy społecznej w kreowaniu polityki senioralnej opartej na nowych technologiach, przedstawiono również działania polityki senioralnej, zaplanowane do realizacji przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i jego partnerów w roku 2018.
Mając nadzieję na upowszechnianie usług teleopieki na Mazowszu, w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, w imieniu Dyrekcji naszego Centrum pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkie Osoby w wieku senioralnym i życzymy Państwu spokojnego wypoczynku oraz dobrego zdrowia w nadchodzącym – 2018 roku.

 

Raport 

 

IMG 20171212 120358

Opublikowano wArchiwum